• Польша
  • Польша
  • Латвия
  • Литва
  • Украина
  • Россия
  • Беларусь
  • Молдова
 • Мобильные
 • Заказать звонок
+48 12 307-25-43многоканальный тел./факс
+48 798 012 793
Ваш телефон успешно отправлен.
С вами скоро свяжутся.
+370 69 855-117
+380 44 545-71-04
+7 495 975-98-73
+375 29 103-13-15
+373 022 28-19-66
+371 29 72-14-67

Rodzaje paneli słonecznych

Do konwersji energii słonecznej w energię elektryczną są potrzebne ogniwa fotowoltaiczne. Są technologie produkcji ogniw fotowoltaicznych:

 • Ogniwa monokrystaliczne
 • Ogniwa polikrystaliczne
 • Ogniwa amorficzne
 • Ogniwa CdTe
 • Ogniwa CIGS

monokristallicheskij_pc-300x297
Krzem monokrystaliczny otrzymujemy metodą Czochralskiego. W procesie tym krzem polikrystaliczny topiony jest w kwarcowym tyglu wraz z domieszkami innych pierwiastków. Dodatkowe pierwiastki wprowadza się w celu uzyskania krzemu typu n lub p. Proces przebiega w temperaturze 1410°C i w atmosferze argonu. Do stopionego krzemu opuszcza się zarodź monokryształu. Następnie jest ona powoli wyciągana i obracana powoli wokół własnej osi. Temperatura i prędkość wyciągania monokryształu muszą być ściśle kontrolowane, ponieważ w przypadku gdy prędkość wyciągania jest większa niż prędkość krystalizacji, średnica monokryształu maleje. W przypadku gdy prędkość wyciągania jest wolniejsza niż prędkość krystalizacji, średnica rośnie. Dlatego prędkości trzeba dobrać tak, aby były sobie równe. Typowe monokryształy otrzymane tą metodą mają 300 mm średnicy i do 2 m długości.
Cechy:

 • Srawność od 15 do 18 procent;
 • Kształt kwadratowy lub kwadratowy z zaokrąglonymi lub ściętymi narożnikami;
 • Grubość 0,2 – 0,3 mm;
 • Kolor od granatowego do czarnego;
 • Wygląd – jednorodny.

polikristallicheskij_pc-300x300
Wytworzenie bloku multikrystalicznego krzemu jest stosunkowo proste. Proces ten polega na kontrolowanym roztopieniu i ponownym krzepnięciu krzemu w kwarcowym tyglu pokrytym warstwą antyprzywierającą. Tygiel zostaje napełniony kwarcem wysokiej czystości i podgrzewany do momentu roztopienia kwarcu. Następnie tygiel jest pomału chłodzony, a krzem zastyga jako jeden blok.

Cechy:

 • SPRAWNOŚĆ od 13 do 16 procent;
 • Forma kwadratowa;
 • Grubość 0,24 – 0,3 mm;
 • Kolor niebieski z warstwą antyprzywierającą, srebrno-szary bez warstwy;
 • Wygląd – blok kryształów w różnych kierunkach, niektóre kryształy są wyraźnie widoczne na przekroju.

cis_pc-239x300
Aktywnym materiałem półprzewodnikowym w CIS фотоэлементах jest диселенид indie i miedzi. CIS masa często легируется галлием i (lub) szary. Przy produkcji elementu szkło pokryte warstwą molibdenu się przewodnikiem prądu elektrycznego, dla fotokomórki ta warstwa będzie katodą. Warstwa CIS uszczelniającej w фотоэлементе ma p-przewodność i nakłada się na warstwę molibdenu. Tlenek cynku z domieszką aluminium ZnO:Al używany jako przezroczystego przewodzącego prąd anody. Warstwa ta ma n-typ przewodzenia i w nim rozpylany pomocniczy warstwa tlenku cynku i-ZnO. Pośrednia warstwa siarczku kadmu CdS jest używany do zmniejszenia strat związanych z niezgodnością krystalicznych krat CIS i warstw ZnO.

Cechy:cis_img-300x195

 • SPRAWNOŚĆ od 9 do 11 proc.;
 • Kształt elementu odpowiada formie modułu;
 • Grubość modułu w незакаленном szybie od 2 do 4mm;
 • Kolor od ciemno-szarego do czarnego;
 • Wygląd – jednorodny.

cdte_pc
Fotokomórki z korzystania z telluride kadmu CdTe produkowane są na podkładzie z przezroczystym TCO przewodnikiem, który jest wytwarzany z tlenku indu i cyny ITO i służy jako rozdzielacz kontakt. Ten podkład jest pokryta warstwą selenek kadmu CdS z n-typ przewodnictwa. Następnie nakładany jest chłonny warstwa telluride kadmu CdTe z p-typ przewodnictwa. Po tym moduł zamyka metalowym rdzeniem płytą.

Cechy:cdte_img-300x187

 • SPRAWNOŚĆ 8,5%;
 • Kształt elementu odpowiada formie modułu;
 • Grubość modułu w незакаленном szkle – 3mm;
 • Kolor od lustra ciemno-zielonego do czarnego;
 • Wygląd – jednorodny.

amorfny_kremnij_pc-300x258Krzem amorficzny w фотоэлементах nie tworzy jednorodną strukturę, ale tworzą swobodne sieć. Jak wynik, przez otwarte granice kryształów następuje absorpcja wodoru. Ten uwodornionych krzem amorficzny a-Si:H powstaje w reaktorze plazmy z fazy gazowej wodorku krzemu SiH4. Wytwarzanie stopów krzemu produkowane mieszanką gazów, zawierających легирующий element – гидрид bora B2H6 dla p-komorowego i гидрид fosforu PH3 dla n-komorowego. W związku z niewielką odległością penetracji pojedynczych dodatków stopowych w krzem amorficzny, czas życia nośników energii nie jest bardzo długi, więc na warstwę krzemu są stosowane dodatkowe warstwy z n – i p-проводимостями. Jako pierwszego kontaktu jest używany przezroczysty TCO prowadnik z tlenkiem cyny SnO2, tlenkiem indu ITO lub tlenkiem cynku ZnO. Jako tylnego kontaktu używany metalowy przewodnik prądu płyta.

Cechy:amorfny_kremnij_img-220x150

 • WYDAJNOŚĆ od 5 do 7 procent;
 • Forma odpowiada formie modułu, maksymalny rozmiar 2х3м;
 • Grubość elementu w незакаленном szybie od 1 do 3 mm;
 • Kolor od brązowego do niebieskiego lub fioletowego;
 • Wygląd – jednorodny.

Prawdopodobnie zauważysz, że kolejność zwiedzania z technologiami produkcji ogniw fotowoltaicznych została wybrana nie przypadkowo – zaczęliśmy elementami z największą SPRAWNOŚĆ i wykończone elementami z najmniejszą SPRAWNOŚĆ. SPRAWNOŚCI ogniw fotowoltaicznych — to efektywność konwersji energii słonecznej w elektryczną, to znaczy, że im mniejsza SPRAWNOŚĆ, tym więcej powierzchni ogniw fotowoltaicznych nam niezbędne do zapewnienia tej samej mocy w porównaniu z elementami u których SPRAWNOŚĆ ma wyższą wartość.

Teraz dobrze by obalić błędne przekonanie o tym, że поликристаллические фотомодули bardziej skutecznie przetwarzają promieniowanie słoneczne w porównaniu z монокристаллическими. A тонкопленочные w porównaniu z кристаллическими. Faktycznie konwersja energii bezpośredniego promieniowania słonecznego w porządku, monokryształ elementów odbywa się z największą wydajnością, polikrystalicznych modułów konwersja ta odbywa się z mniejszą skutecznością w związku z różną orientacją kryształów w elemencie. Rozproszone promieniowanie krystaliczne fotokomórki nawracają z jednakową skutecznością. Dlatego udział w produkcji od promieniowania rozproszonego w polikrystalicznych paneli wyżej niż w porządku, monokryształ, a więc i wpływ orientacji na produkcję poniżej. U cienkowarstwowe elementów, w związku z większym stopniem chaosu orientacji światłoczułych elementów wytwarzanie z rozproszonych części promieniowania wynosi podstawową część produkcji. Dlatego zwykło się mówić, że na produkcję cienkowarstwowych modułów nie wpływa orientacja. Ale energię promieniowania słonecznego, niezależnie od jego formy, najlepiej nawracają monokryształy moduły bo mają SPRAWNOŚĆ powyżej.

Фотопанели z krystalicznych ogniw fotowoltaicznych najczęściej stosowane w budowie elektrowni słonecznych. Zazwyczaj, żywotność фотомодулей z kryształowych elementów wynosi 25 lat. Przez 25 lat moc ogniw fotowoltaicznych wyniesie 80% od aktualnej mocy. Zazwyczaj krystaliczne фотопанели produkowane są z kryjący podkład z PVB-z tworzywa sztucznego lub z teflonu, powłoką ze szkła lub przezroczystego EVA-z tworzywa sztucznego lub szkła w aluminiowej ramie.

CIS – фотомодули mają największą SPRAWNOŚĆ jak dla cienkowarstwowych modułów. Ale te moduły są podatne na korozję od prądów upływu w związku z zastosowaniem elektrolizy w ich produkcji, więc kiedy możemy ustawić stację na CIS фотомодулях musimy zapewnić pełną potencjalne połączenie z siecią AC za pomocą instalacji transformator falownika lub specjalnego transformatora separującego i zainstalować na dyferencjalny automatu na każdą z linii podłączonych do falownika. CdTe – фотомодули nie są podatne na korozję. Ale kadm jest toksyczny elementem wywołującym ostre i przewlekłe zatrucia. Dlatego zużyte lub uszkodzone CdTe – фотопанели podlegają obowiązkowi recyklingu, co zwiększa koszty eksploatacji stacji. Фотопанели z amorficznego krzemu nie ulegają korozji i nie jest toksyczny, ale mają bardzo niską SPRAWNOŚĆ i ich elementy aktywne blakną na słońcu. Zwykle w ciągu 6 – 12 miesięcy po instalacji następuje spadek mocy, potem te moduły wychodzą na stałą moc. Żywotność takich modułów wynosi około 10 lat. Żywotność CIS i CdTe modułów jest taki sam jak u krystalicznych.

Тонкопленочные фотомодули są najczęściej stosowane w systemach fasadowych i decyzji projektowych. Najprawdopodobniej w przyszłości тонкопленочные moduły zastąpią krystaliczne bo ich produkcja jest tańsza i mniej энергоемко. Przecież nikt nie jest zainteresowany w фотопанелях na produkcję których spędził więcej energii niż są w stanie wypracować za żywotność. Prawdopodobnie zauważysz, że kolejność zwiedzania z technologiami produkcji ogniw fotowoltaicznych została wybrana nie przypadkowo – zaczęliśmy elementami z największą SPRAWNOŚĆ i wykończone elementami z najmniejszą SPRAWNOŚĆ. SPRAWNOŚCI ogniw fotowoltaicznych — to efektywność konwersji energii słonecznej w elektryczną, to znaczy, że im mniejsza SPRAWNOŚĆ, tym więcej powierzchni ogniw fotowoltaicznych nam niezbędne do zapewnienia tej samej mocy w porównaniu z elementami u których SPRAWNOŚĆ ma wyższą wartość.

Teraz dobrze by obalić błędne przekonanie o tym, że поликристаллические фотомодули bardziej skutecznie przetwarzają promieniowanie słoneczne w porównaniu z монокристаллическими. A тонкопленочные w porównaniu z кристаллическими. Faktycznie konwersja energii bezpośredniego promieniowania słonecznego w porządku, monokryształ elementów odbywa się z największą wydajnością, polikrystalicznych modułów konwersja ta odbywa się z mniejszą skutecznością w związku z różną orientacją kryształów w elemencie. Rozproszone promieniowanie krystaliczne fotokomórki nawracają z jednakową skutecznością. Dlatego udział w produkcji od promieniowania rozproszonego w polikrystalicznych paneli wyżej niż w porządku, monokryształ, a więc i wpływ orientacji na produkcję poniżej. U cienkowarstwowe elementów, w związku z większym stopniem chaosu orientacji światłoczułych elementów wytwarzanie z rozproszonych części promieniowania wynosi podstawową część produkcji. Dlatego zwykło się mówić, że na produkcję cienkowarstwowych modułów nie wpływa orientacja. Ale energię promieniowania słonecznego, niezależnie od jego formy, najlepiej nawracają monokryształy moduły bo mają SPRAWNOŚĆ powyżej.

Фотопанели z krystalicznych ogniw fotowoltaicznych najczęściej stosowane w budowie elektrowni słonecznych. Zazwyczaj, żywotność фотомодулей z kryształowych elementów wynosi 25 lat. Przez 25 lat moc ogniw fotowoltaicznych wyniesie 80% od aktualnej mocy. Zazwyczaj krystaliczne фотопанели produkowane są z kryjący podkład z PVB-z tworzywa sztucznego lub z teflonu, powłoką ze szkła lub przezroczystego EVA-z tworzywa sztucznego lub szkła w aluminiowej ramie.

CIS – фотомодули mają największą SPRAWNOŚĆ jak dla cienkowarstwowych modułów. Ale te moduły są podatne na korozję od prądów upływu w związku z zastosowaniem elektrolizy w ich produkcji, więc kiedy możemy ustawić stację na CIS фотомодулях musimy zapewnić pełną potencjalne połączenie z siecią AC za pomocą instalacji transformator falownika lub specjalnego transformatora separującego i zainstalować na dyferencjalny automatu na każdą z linii podłączonych do falownika. CdTe – фотомодули nie są podatne na korozję. Ale kadm jest toksyczny elementem wywołującym ostre i przewlekłe zatrucia. Dlatego zużyte lub uszkodzone CdTe – фотопанели podlegają obowiązkowi recyklingu, co zwiększa koszty eksploatacji stacji. Фотопанели z amorficznego krzemu nie ulegają korozji i nie jest toksyczny, ale mają bardzo niską SPRAWNOŚĆ i ich elementy aktywne blakną na słońcu. Zwykle w ciągu 6 – 12 miesięcy po instalacji następuje spadek mocy, potem te moduły wychodzą na stałą moc. Żywotność takich modułów wynosi około 10 lat. Żywotność CIS i CdTe modułów jest taki sam jak u krystalicznych.

Тонкопленочные фотомодули są najczęściej stosowane w systemach fasadowych i decyzji projektowych. Najprawdopodobniej w przyszłości тонкопленочные moduły zastąpią krystaliczne bo ich produkcja jest tańsza i mniej энергоемко. Przecież nikt nie jest zainteresowany w фотопанелях na produkcję których spędził więcej energii niż są w stanie wypracować za żywotność.